Email: biuro@akwarystyka24.pl
Pomoc 24/7
Akwarium dla żółwia

Jak założyć akwarium dla żółwia cz.1

Posiadanie żółwia jest bardzo ekscytującym i odprężającym hobby. Jeżeli dobrze założymy zbiornik, żółw odwdzięczy nam się pięknym wyglądem, dobrą kondycją a jak dobrze pójdzie to i może doczekamy się potomstwa.

Projektując akwarium dla żółwia musimy wiedzieć że powinien on posiadać zarówno strefę wodną jak i lądową. W zbiorniku powinny też być utrzymane odpowiednie warunki dla danego gatunku żółwia. Utrzymujemy je przez odpowiednią filtrację, oświetlenie oraz ogrzewanie.

Wybieramy akwarium dla żółwia.

Oczywiście każdy kto zakłada akwarium liczy się z wymiarami. My radzimy wybrać jak największy. W małym zbiorniku wszystko karłowacieje, ciężej utrzymać stabilne parametry. Wybieramy zbiorniki szklane, nie z akrylu. Pamiętajmy że żółw ma pazury i może porysować akryl. Starajmy się by pojemność strefy wodnej była około 16 – 24l. na każdy centymetr żółwia.

Podstawowe zasady doboru akwarium dla żółwia

 • Jeśli nie masz dorosłego żółwia, oprzyj wymiary zbiornika na średniej wielkości, jaką osiągnie twój żółw po osiągnięciu dojrzałości.
 • Nie należy używać zbiornika który zaprojektowany jest dla gadów lądowych (żyjących na lądzie). Szkło jest zbyt cienkie i może pęknąć z powodu ciśnienia wody.
 • Jeśli masz więcej niż jednego żółwia, zmień rozmiar zbiornika. Powiększ go o 50% dla każdego żółwia. To powinno dać ci ostateczny rozmiar zbiornika.
 • Pamiętaj, że zbiornik powinien być głębszy niż szerszy. W przeciwnym razie twój żółw może nie mieć wystarczająco dużo miejsca, aby się odwrócić, jeśli przypadkowo obróci się do góry nogami.
 • Dla większości żółwi długość zbiornika powinna być trzy lub cztery razy większa od długości żółwia, a szerokość powinna być dwukrotnie większa od długości żółwia. Wysokość zbiornika powinna wynosić półtora do dwóch razy więcej niż długość żółwi

Oświetlenie w akwarium dla żółwi.

Zapewnij oświetlenie. Możesz użyć lampy, którą montuje się na ściance zbiornika lub wybrać taką która zaczepia się o zbiornik żółwia lub możesz wybrać taką, która stoi osobno, ale może być skierowana w dół na zbiornik.

 • Samo światło musi świecić na części zbiornika, którą zamierzasz wyznaczyć jako obszar wygrzewania.
 • Żółwie wodne wymagają pełnego spektrum światła, dlatego należy używać lampy z żarówkami UVA i UVB. Światło UVB stymuluje produkcję witaminy D3 i utrzymuje środowisko naturalne, a światło UVA zachęca do większej aktywności i apetytu. Żarówki UVB powinny zapewniać główne oświetlenie.
 • Należy również rozważyć uruchomienie światła przez sterownik zegarowy, aby symulować naturalne cykle światła. Większość żółwi potrzebuje naturalnego cyklu światła od 12 do 14 godzin, a następnie 10 do 12 godzin ciemności.
 • Możesz umieścić zbiornik w pobliżu pośredniego światła słonecznego lub w cieniu, ale nie umieszczaj go w bezpośrednim świetle słonecznym. Jasne, pełne słońce może skończyć upieczeniem i zabiciem żółwia.

Ogrzewanie wody w akwarium dla żółwia.

Rozważ użycie podgrzewacza wody. Użyj całkowicie zanurzalnej grzałki wody, aby utrzymać stałą temperaturę przez cały rok. Te grzałki przymocowane są do boku akwarium za pomocą przyssawek.

 • Może zaistnieć potrzeba ukrycia grzałki za ścianą, aby uniemożliwić żółwiowi jej uszkodzenie podczas pływania.
 • Przed zainstalowaniem grzałki wody upewnij się, że żółw go potrzebuje. Preferowana temperatura będzie zależeć od gatunku żółwia. Gatunek preferujący wodę o temperaturze pokojowej zazwyczaj nie potrzebuje podgrzewacza wody, ale te, które preferują cieplejsze temperatury, mogą potrzebować.

Filtry do akwarium z żółwiami.

Zainwestuj w dobry filtr. Filtry są niezbędne dla zdrowia twojego żółwia, ale wybór odpowiedniego rodzaju może być trudny. Żółwie produkują więcej odpadów niż ryby, a bez filtra trzeba codziennie wymieniać wodę.

 • Najlepiej działają duże filtry kanistrowe. Mogą być drogie, ale rozmiar zapewnia, że ​​filtr nie zostanie łatwo zatkany. W rezultacie zbiornik pozostanie bardziej higieniczny, a żółw pozostanie zdrowszy. Filtr kanistrowy minimalizuje również konieczność czyszczenia. Wreszcie, mimo że początkowy koszt filtra kanistrowego jest wyższy niż w przypadku innych typów filtrów, długoterminowe koszty związane z wymianą wody i filtra będą w rzeczywistości niższe.
 • Jeśli używasz filtra wewnętrznego zamiast filtra kanistra, użyj największego, który możesz znaleźć i wybrać dwa filtry zamiast jednego.
 • Nawet z dobrym filtrem będziesz musiał zmieniać wodę przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Pokrywa na akwarium dla żółwia

Pokrywa zbiornika. Wybierz żaroodporną osłonę metalową dla górnej części zbiornika. O ile nie jest to absolutnie konieczne, osłony chronią żółwia przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak połamane żarówki.

 • Ponieważ żarówki używane w siedliskach żółwi są bardzo gorące, mogą łatwo wybuchnąć, jeśli zostaną spryskane wodą, co stanowi bardzo realne zagrożenie.
 • Możesz również przymocować pokrywę do górnej części zbiornika, aby zapobiec wynurzaniu się większych żółwi.
 • Nie używaj pokryw zbiornika ze szkła lub pleksiglasu, ponieważ materiały te odfiltrowują promienie UVB, których żółw potrzebuje do przeżycia. Ponadto materiały te są bardziej podatne na rozbicie lub stopienie.

Akcesoria do akwarium dla żółwia

Uzyskaj akcesoria potrzebne do monitorowania warunków. Warunki mogą się nieznacznie zmieniać w miarę upływu czasu, więc będziesz musiał regularnie monitorować i utrzymywać odpowiednie warunki, aby utrzymać żółwia w zdrowiu.

 • Używaj termometrów do monitorowania temperatury wody i temperatury obszaru wygrzewania / lądowania. Większość żółwi preferuje temperaturę wody około 25 stopni Celsjusza. Temperatura lądu powinna wynosić od 27 do 29 stopni Celsjusza.
 • Powinieneś również mieć oko na wilgotność w swoim zbiorniku, więc będziesz potrzebował higrometru, aby to zrobić. Odpowiedni poziom wilgotności zależy od gatunku żółwia i można zmieniać wilgotność wewnątrz zbiornika, dodając lub usuwając podłoże z terenu / obszaru wygrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *