Email: biuro@akwarystyka24.pl
Pomoc 24/7
Oczko wodne - ozdoba ogrodu

Oczko wodne – co potrzebujemy do uruchomienia pierwszego oczka.

Wakacje w trakcie. Sezon urlopowy w pełni. Jak to z tym bywa – zawsze chcemy coś zrobić w przydomowym ogrodzie. Oczko wodne – niebywała, żywa ozdoba naszego ogrodu. Pełne życia – nie tylko ryb ale też ostoja dla ptaków, płazów i innych zwierzaków terrariowych. Każdy chce by obiekt taki jak oczko był mało zajmujący. Każdy chce cieszyć się widokiem. Jednak musimy włożyć trochę pracy w to żeby oczko było piękną wizytówką naszego ogrodu. Żeby był naszą ozdobą i ostoją spokoju powinien być właściwie przygotowany, odpowiednio obsadzony roślinami a także wyposażony w odpowiednie akcesoria. W co musimy wyposażyć nasze oczko na początku?

Oczko wodne – pierwsze potrzebne akcesoria

Pierwszym najpotrzebniejszym artykułem do oczka wodnego to pompa wodna z filtrem. Bez niej nie utrzymamy czystości wody i nie będziemy mogli prowadzić chowu ryb. Filtracja przy pomocy roślin nam nie wystarczy, mimo że dają nam niezwykła pomoc w oczyszczaniu oczka i produkcji tlenu. Gdy kupujemy pompy należy zwrócić uwagę na moc (W), oraz wydajność (l/h) i wysokość podnoszenia. (m). Pierwsze dwa wskaźniki są najważniejsze. Wysokość podnoszenia jest bardzo ważna gdy mamy kaskadę lub fontannę w oczku. Pompy ustawiamy w najgłębszym miejscu oczka lekko podniesione do góry. Np na półce z kamienia. Wszystkie te zabiegi stosuje się po to by ograniczyć zanieczyszczenia. Taka pompa pełni nam rolę napowietrzacza. Umieszczamy ją najdalej jak się da od wlotu filtra. Pompę dobieramy do filtra. Przyjęte jest, że zbiornik o pojemności 20m² woda powinna przelecieć przez filtr w cztery godziny. Wiadomo – im zbiornik jest większy – czas nam z automatu się wydłuża. Gdy pompa zasila nam jeszcze inne urządzenia należy podnieść jej wydajność. Najczęściej polecamy w takim przypadku zastosowanie dwóch pomp. Jednej cyrkulacyjnej a drugiej obiegowej do filtra. Zwykle jednak lepszym rozwiązaniem jest stosowanie dwóch pomp – jednej do oczyszczania, drugiej do napowietrzania.

Filtry możemy rozdzielić na ciśnieniowe i przepływowe. Te pierwsze zalecamy montować w zbiornikach o pojemności do kilkunastu kubików. Przepływowe nie mają ograniczenia pojemności zbiornika. Wodę która przepływa przez filtr ciśnieniowy możemy wpiąć od razu do kaskady czy fontanny. W filtrach przepływowych nie zastosujemy takiego zabiegu z powodu małego ciśnienia przepływającej wody. W trakcie dobierania typu i modelu filtra wpływ na wybór ma też typ filtracji. Profesjonalne filtry mają kilka rodzajów. Filtracja mechaniczna – zatrzymujemy większe cząstki – odpady, fragmenty roślin, przypadkowe śmieci. Filtry są dozbrajane w siatkę o drobnych oczkach i piankę poliuretanową. Filtracja chemiczna polega na usunięciu związków azotu który jest szkodliwy dla ryb a także stanowi niesamowitą pożywkę dla glonów. Filtracja chemiczna pozwala pozbyć się azotanów i azotynów co wpływa bezpośrednio na klarowność wody. Filtracja biologiczna – zapewniają ją bakterie w filtrze.

Dodatkowym elementem do oczka są promienniki (lampy) UV. Mogą być wbudowane w filtr lub samodzielnymi elementami instalacji w oczku. Emitują światło UV (ultrafiolet), które niszczy bakterie, glony będące plagą każdego oczka wodnego. Widoczną oznaką masowego zakwitu glonów jest zmiana barwy wody na zielono.

Wyposażenie oczek wodnych – Co warto jeszcze zamontować!

Czystą wodę w oczku wodnym można uzyskać przy pomocy skimmer. Jest to filtr który pływa po powierzchni lub jest zamontowany przy brzegu, wciągając zanieczyszczenia z powierzchni. Takimi resztkami pływającymi mogą być igły z drzew, gałązki które ptaki przyniosą, liście drzew z ogrodu w którym jest oczko. Skimmer tworzy nam rodzaj prefiltra. Przed głównym filtrem, nie dopuszczając zanieczyszczeń do niego i ogranicza częstotliwość jego czyszczenia. W zimie i przez cały jej okres wykorzystamy nasz skimmer jako pływające urządzenie do zapobiegania zamarzania wody.

Efekt „WOW” zbiornika, i napowietrzenie możemy polepszyć montując fontannę lub kaskadę. Wszystkie nasze ozdoby, elementy dekoracyjne możemy dodatkowo podświetlić odpowiednio dobranym  oświetleniem. Projektujemy je już w czasie budowy. Kable należy ukryć, roplanować przyłącza, odpowiednio zaizolować. Do oświetlania stosujemy lampy o napięciu zasilania bezpiecznym. Czyli 24 lub 12V. My polecamy 24V – wtedy wymagane są cieńsze przewody. Zawsze zakładamy transformator zasilający. Zapewnia on nam też ochronę przed porażeniem. Lampy mogą być: o świetle skupionym, rozproszonym, o barwie ciepłej lub zimnej. Możemy też zastosować lampy pływające. Najbardziej oświetlamy wszystkie budowle w oczku, fontanny, rośliny i figurki. Podświetlamy też brzegi w około oczka. Oświetlenie pozwala nam również obserwować ryby nocą. Ich zachowanie, gody, tarło itp..

Dodatkową atrakcją może być posąg lub inna dekoracja. Dobieramy je tak aby utrzymać klimat oczka. Np klimat orientalny – figurki orientalne, lampiony. W ogrodach angielskich – będą to figurki zwierząt. W ogrodzie wiejskim umieścimy rustykalne ozdoby. Natomiast w ogrodzie awangardowym – wszystkie chwyty dozwolone 🙂 Przy odpowiednim doborze sprzętu, oświetlenia i dekoracji efekt końcowy będzie na pewno zaskakujący. Przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania. Oczywiście przy budowie oczka nie można zapomnieć o roślinach. Każdą roślinę dopasowujemy do strefy w oczku. Ale o tym w następnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *