Ślimak Berghia verrucicornis na Aiptasia

Ślimak Berghia verrucicornis na Aiptasia to absolutnie najskuteczniejsza broń przeciwko Aiptasia sp.! (szklanym różom). Berghia są specjalistami pokarmowymi (stenofagami) i żywią się tylko i wyłącznie Aiptasia sp. Należy do grupy ślimaków nagoskrzelnych, zazwyczaj o długości od 16 do 20 mm, maksymalnie do 30 mm. Jak wszystkie ślimaki nagoskrzelne , Berghia verrucicornis jest hermafrodytą.

Otwory genitaliów męskich i żeńskich, przylegające do siebie, znajdują się z przodu po prawej stronie stopy. Maksymalny sezon lęgowy przypada na późne lato, od lipca do września. Składanie białych jaj ma kształt wstęgi, spirali od trzech do pięciu zwojów, o średnicy od 8 do 10 mm.

Ślimak Berghia verrucicornis na Aiptasia jak wszystkie Nudibranchs ścierają pożywienie dzięki raduli, zbudowanej z chitynowych zębów. Ich układ i kształt są dla biologów nieocenione w identyfikacji gatunków. Posiada kłujące komórki które są przechowywane w białej końcówce kubków smakowych, są gotowe do wyzwolenia w przypadku ataku. Ślimak kłuje jak ukwiały, które zjada.

Przed zakupem trzeba być świadomym, że Beghie polują w stadzie, a pojedyncze zwierzęta mogą być zjadane przez duże Aiptasia. Dlatego zalecamy zawsze dopasowanie odpowiedniej ilości ślimaków do ilości i wielkości Aiptasia oraz wielkości akwarium. Berghia verrucicornis nie ma szczególnych wymagań i nie jest trudnym zwierzęciem do hodowli, bardzo często rozmnaża się również w domowych zbiornikach. Należą do brzuchonogów i poruszają się jak na ślimaka przystało, zdarza im się jednak również pływać i unosić z prądem wody co czasem może być dla nich niebezpieczne z uwagi na pompy zamontowane w akwarium. Są ślimakami nagoskrzelnymi i nie posiadają muszli, wyróżniają je również skrzela, które są doskonale widoczne. Dorosłe osobniki dorastają do 30mm.

Nazwa nadana przez Salvatore Trinchese w 1877 roku w hołdzie dr Rudolphowi Berghowi (1824-1909), duńskiemu lekarzowi i malakologowi. Opisał wiele rodzajów ślimaków nagoskrzelnych, którym nadał nazwy inspirowane postaciami ze skandynawskich sag: Cuthona, Aldisa, Thordisa, Aladaria, Jorunna.

Głównym źródłem naszych zwierząt morskich jest firma DeJong  Marinelife mającej ponad 58 lat doświadczenia w dostarczaniu organizmów morskich zarówno do najlepszych sklepów jak i oceanariów.

add your comment