Email: biuro@akwarystyka24.pl
Pomoc 24/7
Skała w akwarium morskim

Skały w akwarium morskim

Każdy kiedyś oglądał w TV w programie „Zwierzęta Świata” filmy o rafie koralowej. Fascynował nas obraz podwodnego świata. Każdy marzył, żeby na żywe oczy zobaczyć, chociaż kawałek tego przepięknego świata. Nikt wtedy nie pomyślał, że kiedyś będziemy mieć taki kawałek w domu. Taką małą kropelkę oceanu w swojej sypialni.

Idąc dalej w ten przepiękny świat akwarystyki morskiej, zaczynamy cykl artykułów o niej właśnie. Na pierwszy rzut idą skały do akwarium morskiego. Skała morska to nic innego jak warstwy szkieletów koralowców i innych stworzeń. Narastały one przez wiele lat. Buduje się ona sama. Można powiedzieć, że rośnie w oczach. Skała rafowa jest podstawą dla koralowców. Wszystkie koralowce ( poza kilkoma gatunkami) żyją mając za podstawę skałę.

Jeżeli chcemy hodować koralowce, musimy też mieć skałę. Dla wielu ludzi ta skała tworzy efekt ozdobny. Niestety dla nas akwarystów morskich stanowi ona wiele więcej funkcji.

Rodzaje skał stosowanych w akwarystyce morskiej

Jak zaczynaliśmy przygodę z akwarystyką morską około 2005 roku to podstawą budowy zbiorników była „żywa skała”. Była ona importowana bezpośrednio z morza z regionów Indonezji. Pozyskiwana była tam w różny sposób. Nieraz wyrywano całe kawały raf, wysadzano je dynamitem. Była wtedy bardzo droga, ale wtedy nie było innych możliwości. Przy okazji była to najlepsza opcja filtracji biologicznej dla naszych zbiorników. Wtedy przy okazji zakładania akwarium każdy miał nadzieję, że dostanie jakiegoś pasażera na gapę.

Taka skała, którą wkładamy prosto do akwarium z jej naturalnego środowiska, nazywamy „skałą z frachtu”. Nie jest ona czysta, gwarantuje niezłą rozróbę w akwarium. Dojrzewanie tego zbiornika też będzie długie, ale za to ciekawe. Z taką skałą przyjadą pasażerowie. Korale, skorupiaki, małże. Oczywiście, jeżeli ta skała jest dobrej jakości. Tzn. że transport nie był długi i skała była cały czas mokra. I stworzonka przeżyły.

Dzięki tej skale, która jest porowata w bardzo dużym stopniu do jej objętości. Przywozimy też pożyteczne bakterie. Taka skała ma też wady. Oprócz pozytywnych bakterii i stworzeń z żywą skałą możemy też dostać stworzonka niechciane (np. kraby drapieżne). Do tego wszystkiego w takiej skale jest pełno obumarłych stworzeń. Może to wpłynąć na proces dojrzewania całego zbiornika.

Skała taka niestety najlepiej by było, gdyby była odgazowana. Proces odgazowania skały polega na tym, że skala przez kilka tygodni leży w solance. Solanka, która jest w nieustannym ruchu. Pozbywa się tam materii organicznej. Taka „odgazowana skała” nie wprowadza nam organizmów do zbiornika, materii gnilnej w niej nie ma. Za to znakomicie spisze się jako podstawa do filtracji biologicznej i jako podstawa dla koralowców.

Obecnie popularność takiej skały maleje. Jej eksport został ograniczony – dlatego cena poszła w górę. Druga sprawa – naturalna skała zostaje wypierana przez sztuczne skały. Które są łatwiejsze w formowaniu, łatwiej z nich stworzyć aranżacje akwarium. Każdemu akwaryście morskiemu zależy na koralach. Dlatego najlepsze kawałki skały to są płaskie. Możemy z nich stworzyć bardzo dużo półek skalnych. Niestety takie kawałki skały żywej są trudno dostępne. Kawałki ze sklepu najczęściej są w kształcie kulistym – bądź przypominającym bryłę kuli. Cięcie i sklejanie skały naturalnej jest pracochłonne i wymaga odpowiednich narzędzi i wprawy.

W teraźniejszych czasach, gdy przybywa nam akwarystów morskich. Jest coraz łatwiej nam dostać gotową skałę u innych znajomych. Tym sposobem nie tylko możemy zdobyć skałę, ale także inne ciekawe formy życia. Przy okazji od bardziej doświadczonych kolegów możemy też uzyskać trochę porad. Informacji i wskazówek dotyczących naszego zbiornika. Do tego możemy dostać też różne formy życia dużo taniej niż w sklepach internetowych.

Wielu akwarystów też likwiduje swoje zbiorniki. Wyprzedaje skałę. Gdy nie uda jej się sprzedać w dobrej cenie. Część akwarystów podejmuje decyzję o wysuszeniu skały. Najczęściej jest to podyktowane tym, że nie mogą długo przetrzymywać tej skały w solance.

Kolejnym rodzajem skały jest skała sztuczna. Oczywiście wynaleziona z potrzeby akwarystów. Po prostu zdolność akwarystów do ograniczania kosztów jest niesamowita. Skałą z frachtu droga – to zrobimy sztuczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *