Email: biuro@akwarystyka24.pl
Pomoc 24/7
Grzałki akwariowe - jak dobrać grzałkę do akwarium

Temperatura wody w akwarium – jaka musi być?

Odpowiednia temperatura wody w akwarium to podstawowy parametr który pomaga nam w hodowli ryb, koralowców, krewetk. Ma wpływ także na rozrost roślin wodnych. Jest jednym z najważniejszych parametrów – nawet ważniejsza niż odczyn, czy twardość. Jak dobrać temperaturę dla odpowiednich organizmów i nie pozwalać do jej gwałtownych i dużych zmian w ciągu roku ?

Jakie parametry wody w akwarium, takie zdrowie i życie ryb.

Prawidłowa temperatura wody w akwarium jest bardzo znacząca dla zdrowia i życia ryb. Każdy gatunek ma inny wymóg i zakres tolerancji temperatury. Jeżeli temperatura jest za niska ryby będą ospałe, osowiałe, odrętwiałe. Może wystąpić także ospa rybia. Zaś za wysoka temperatura w akwarium może dla nich skończyć się uduszeniem. Na początku ryby są pobudzone, agresywne, w końcu się przegrzewają. Układ krążenia ryb ulega uszkodzeniu, dochodzi do zatrucia toksynami i w ostateczności do zgonu ryby. W ciepłej wodzie rozpuszczalność tlenu jest mniejsza, co możemy zaobserwować gdy ryby pływają przy powierzchni i łapczywie łapią pyskami. Ryby wolą gdy temperatura jest niska – tzn lepiej ją zniosą niż wyższą. Podniesienie temperatury (przez okres leczenia) stosujemy przy objawach chorobowych (np.: ospy rybiej) czy pasożytów, są to jednak odosobnione przypadki. Jednak oprócz temperatury musimy przywiązać wagę do czystości wody. Niektóre ryby bardzo źle znoszą reakcje na gwałtowne zmiany w wyżej przywołanej twardości czy odczynu.

Rybki akwariowe i temperatura wody

Ryby akwariowe dzielimy na zimnowodne i ciepłolubne (tropikalne). Zimnowodne bardzo dobrze radzą sobie w temperaturze mieszkaniowej, więc nie musimy stosować ogrzewania akwarium. Zaliczamy do nich m.in. złote rybki, teleskopy, welony. Ryby ciepłolubne których wymagania są małe co do temperatury (ok. 21-24°C) zaliczamy m.in. gupiki, molinezje, brzanki, mieczyki, danio, piskorki, kiryski, kardynałki. Jeżeli mamy w hodowli te ryby powinniśmy posiadać grzałkę akwariową z termostatem. Co prawda w przypadku tych ryb nie będzie ona za często używana ale może się zdarzyć. Zdarza się to szczególnie w zimie. Do więcej ciepłolubnych gatunków ryb ( temp. ok. 25-30°C) należą: tęczanek, gurami, skalary, dyskowce. Nieduże wahnięcia temperatur w czasie zimy (2-4°C) i w nocy (1-2°C) nie zaszkodzą rybom, są natomiast pewnym odwzorowaniem naturalnych warunków.

Jaką grzałkę kupić do akwarium?

Grzałki do akwarium dobieramy głównie pod pojemność zbiornika. Konkretne modele i typy mają ściśle określone pojemności, dla których praca ich jest wydajna. Możemy wykorzystać zasadę, że na 1 l wody powinno przypadać około 1 W mocy grzałki. Idąc po myśli tej zasady grzałka w akwarium 25 l powinna mieć moc od 12 do 25 W (najlepiej 25 W). Standardowo stosujemy modele z termostatem, który pilnuje zadanej temperatury i w razie potrzeby włącza lub wyłącza grzałkę. Wygląd grzałki, rodzaj materiału, jest inną kwestią – po prostu grzałka ma grzać. Drugim dylematem jest – Gdzie umieścić grzałkę w akwarium? Najczęściej wybiera się miejsce mało widoczne – tylna szyba – mocowanie pionowo. Mijesce to najłatwiej zamaskować. Jeżeli grzałkę instalujemy poziomo, montujemy ją jak najbliżej dna – ale nie na samym dnie. Powinna zostać przerwa pod nią do prac czyszczących i cyrkulacji wody. Musimy też zwrócić uwagę na to że, dekoracje mogą obniżyć wydajność grzałki. Najlepiej grzałkę wstawić na wylocie wody z pompy czy filtra lub przy napowietrzaczu. Ruch wody pomaga nam rozprowadzić ciepło. Jest wtedy jednakowa temperatura w całym akwarium. Do grzałki mimo termostatu zalecamy dokupić termometr – zewnętrzny lub wewnętrzny. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przegrzania się wody w lecie, można zamontować także chłodziarkę. Chłodziarka jest standardem w akwariach morskich.

Podmiana wody – co z temperaturą w akwarium?

Do podmian stosujemy najczęściej odstaną wodę. W odstanej wodzie kranowej ulatnia się chlor. W czasie odstawania woda ogrzewa się do temperatury pokojowej i dzięki temu nie obniża gwałtownie temperatury w akwarium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *